Tegoroczne spotkanie, miało dodatkowy cel. Odbyła się promocja książki pt. Historia Koła Łowieckiego Jedność w Białymstoku autorstwa Janusza Darewicza i Grzegorza Dworakowskiego.


Janusz Darewicz jako autor tekstu w bardzo ciekawy sposób opisał historię koła wywodząc ją od prastarych puszcz porastających tereny dzisiejszych łowisk. Przypomina czytelnikom, że na terenach dziś użytkowanych przez Koło Jedność odbywały się królewskie polowania a przez wieki z dobrodziejstw puszczańskich ostępów korzystało wiele zacnych rodów i osób. Dziś na terenie Puszczy Knyszyńskiej oraz dawnej Puszczy Nowodworskiej gospodarkę łowiecką prowadzi Koło Łowieckie Jedność w Białymstoku. Autor opisuje moment powstania koła oraz liczne fakty związane z prowadzoną gospodarką łowiecką na przestrzeni dziesięcioleci.


    Część opisowa książki przeplata się z licznymi fotografiami przyrodniczymi autorstwa Grzegorza Dworakowskiego. Sposób ich prezentacji sprawia, że książkę tę można traktować jako album fotograficzny o tematyce łowieckiej. Połączenie części opisowej z obrazami powoduje, że książka ta jest atrakcyjna nie tylko dla miłośników łowiectwa.

    Uroczystości związane z promocją książki uświetnili swoją obecnością:
                • Dariusz Krasowski – Łowczy okręgowy ZO w Białymstoku
                • Krzysztof Koroluk – Usługowy Zakład Poligraficzny „Bieldruk” Sp.j. P.A.Dąbrowscy
                • Krzysztof Gryszko – Prezes Zarządu Podlaskiego Przedsiębiorstwa Mięsnego w Białymstoku
                • Wiktor Konończuk – Dyrektor Skupu i Przetwórstwa Dziczyzny PPM w Białymstoku
                • Bogusław Lech – Łowczy KŁ Podmuch w Białymstoku
                • Jacek Sakowicz – przedstawiciel Nadleśnictwa Czarna Białostocka

Inicjatywa kolegów z Koła Łowieckiego „Jedność” w Białymstoku zasługuje na najwyższe uznanie. Pamięć o tradycjach łowieckich i upamiętnienie ich w formie książki jest niezwykle ważne. Wszak społeczności, które zapominają o swojej historii nie mają przeszłości – ani przyszłości. Działania podejmowanie przez naszych kolegów potwierdzają, że łowiectwo na Podlasiu ma się dobrze i z nadzieją pozwalają patrzeć na przyszłość.

<GALERIA>